Samsung Galaxy S8 Plus
- LRPR51639
- Sold
Samsung Galaxy S8 Plus
Seller Listing Description
Selling my near mint Samsung Galaxy S8+ with a Spigen Supcase. The phone is actually a great device, but I get bored with phones very easily. Only selling to get something else. Battery lasts all day and still charges extremely fast. There is a very small scratch on the display that is only visible in the right light. I will try to get a picture of it, but it's seriously microscopic. Phone will come with a generic charger and 6 foot USB-C cable, as well as an OTG adapter.
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Very tiny scratch on display. Cannot be seen if display is on. Please see pictures.
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: Feb. 11, 2019
- Date Updated: Feb. 14, 2019
- Date Closed: Feb. 14, 2019
Want to sell your Samsung Galaxy S8 Plus?
Sell Similar on Swappa
Galaxy S8 Plus Specs
| Capacity | 3500 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, PMA | |
| Resolution | 1440x2880 |
| Screen Size | 158 mm 6.2 inches |
| Pixels Per Inch | 519 ppi |
| Width | 73 mm 2.9 inches |
| Height | 160 mm 6.3 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 173 g 6.1 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...