Samsung Galaxy S8 Plus
$310
Not Buyable
- LRLV31317
- Expired
Samsung Galaxy S8 Plus
Good
--%
Battery Health
64GB
Black
Unlocked Non-US
SM-G955FD
Dual Sim
Seller Listing Description
GREAT | GALAXY S8+ | BLACK | DUAL SIM | 64GB | CHARGER | TRUSTED SELLER | FAST SHIPPING
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
MINOR LCD SHADOWS MOST VISIBLE ON LIGHTER SCREENS BUT DOES NOT AFFECT USE-PICTURED. NO SIGNS OF USE ON BEZEL
Ships from
Chicago, IL
4.5 of 5.0 stars,
2115 ratings
Power
Power seller, high quality, high volume
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Seller Shipping Policy
All items shipped USPS or UPS.
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: June 15, 2018
- Date Updated: Jan. 6, 2019
- Date Closed: Jan. 5, 2019
Want to sell your Samsung Galaxy S8 Plus?
Sell Similar on Swappa
Galaxy S8 Plus Specs
Battery and Charging
| Capacity | 3500 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, PMA | |
Screen and Display
| Resolution | 1440x2880 |
| Screen Size | 158 mm 6.2 inches |
| Pixels Per Inch | 519 ppi |
Size and Weight
| Width | 73 mm 2.9 inches |
| Height | 160 mm 6.3 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 173 g 6.1 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...