Apple iPhone Air
- LAFS78573
- Approved
- Featured
- Price Drop
Apple iPhone Air
⭐ Unlocked!! |🔥 MINT (almost NEW) Condition! | 256GB | 100%🔋| Same-Day Shipping!
This Unlocked iPhone Air 256GB is in MINT (almost NEW) condition! Pictures in this posting are of the EXACT device you will be receiving.
Unlocked in US or internationally for any services!
Please note: this iPhone Air does come with its box and new accessories. Please see images for details.
Please do not ask for a lower price. The price is firm!
Battery health is 100%
Shipping: Same-day shipping on weekdays if order is placed before 11am EST. If you place your order on weekends or holidays then we will ship next business day. Free shipping is by the USPS with tracking number and with signature confirmation.
Returns: any returns must be made within first 7 business days from the time of purchase and will reflect total price minus PayPal fees, Swappa fees, and USPS shipping fee to a buyer.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Arlington, VA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 29, 2026
- Date Updated: May 30, 2026
- Date Expires: June 8, 2026
Want to sell your Apple iPhone Air?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPhone Air Specs
| Longevity | 27 hours |
| USB | USB-C |
| Up to 27 hours video playback; built-in rechargeable lithium-ion battery | |
| Fast-charge: up to 50% in 30 min with 20W+ adapter (USB-C) or 30W+ with MagSafe Charger | |
| MagSafe up to 20W; Qi2 up to 20W | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 2736x1260 |
| Screen Size | 166 mm 6.6 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| 6.5-inch Super Retina XDR OLED; ProMotion up to 120Hz; Always-On; 2736x1260 at 460 ppi | |
| Size | 156.2 x 74.7 x 5.64 mm |
| Width | 75 mm 2.9 inches |
| Height | 156 mm 6.2 inches |
| Depth | 6 mm 0.2 inches |
| Weight | 165 g 5.8 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...