Apple iPhone 17 Pro Max
$1048
Login to Buy
- LAFS29337
- Approved
- Featured
Apple iPhone 17 Pro Max
Mint condition
100%
Battery Health
256GB
Cosmic Orange
Verizon
A3257
➡ LIKE NEW 17 PRO MAX 256 📱 100% 🔋 🚚 FAST & FREE SHIPPING 📦 5 ⭐️ SELLER
MINT CONDITION, NEVER USED. Photos are of actual device.
🔋 100%
0 CYCLE
✳️ 26.3 IOS
✳️ 256gb
💲Price is firm ‼️
📦 Order will be shipped same or next day with FEDEX EXPRESS 🚚
‼️ Buyers with freight forwarder addresses are welcome to purchase with prior purchase history, no need to ask‼️
Verizon
- Carrier compatible with Verizon
-
Compatible carriers:
- • Verizon
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Ships from
Portland, OR
5.0 of 5.0 stars, 478 ratings
Trusted
Seller designated trusted by Swappa staff
Power
Power seller, high quality, high volume
PayPal
Seller accepts payment via PayPal
Free Shipping
- Seller ships from Portland, OR
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 29, 2026
- Date Updated: May 30, 2026
- Date Expires: June 8, 2026
Want to sell your Apple iPhone 17 Pro Max?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPhone 17 Pro Max Specs
Battery and Charging
| Longevity | 39 hours |
| USB | USB-C |
| Built-in rechargeable lithium-ion battery; video playback up to 39 hours; streamed video playback up to 35 hours | |
| Fast-charge capable: up to 50% in 20 minutes with 40W adapter or higher (USB-C) | |
| MagSafe wireless charging up to 25W; Qi2 wireless charging up to 25W | |
Screen and Display
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 2868x1320 |
| Screen Size | 175 mm 6.9 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Super Retina XDR display; 6.9-inch (diagonal) all-screen OLED; ProMotion up to 120Hz | |
Size and Weight
| Size | 163.4 x 78.0 x 8.75 mm |
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 163 mm 6.4 inches |
| Depth | 9 mm 0.3 inches |
| Weight | 233 g 8.2 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...