Apple iPhone 11
- LAFR99588
- Approved
Apple iPhone 11
📱 iPhone 11 • 64GB • AT&T Locked
📱 iPhone 11 • 64GB • AT&T Locked
Mint condition with no flaws. Battery 91%. All OEM original parts. Locked to AT&T due to their activation policy. 100% fully functional.
✨ Warranty & Guarantee
30‑day warranty covering manufacturer defects.
📦 What’s Included
Device only unless pictured or stated.
🔍 Device Condition & Inspection
25‑point tested, fully functional. Photos show actual device and any details.
🚚 Shipping & Returns
Ship to verified address only. Ship days: Mon/Tue/Thu/Fri. Some returns may incur 20% restocking fee. Review full return policy.
AT&T
- Carrier compatible with AT&T
-
Compatible carriers:
- • AT&T
Battery Health
- 91% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Listing Addendum
No charger included unless otherwise stated. Photos will be of the actual device.
Free Shipping
- Seller ships from Modesto, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Seller Shipping Policy
USPS Parcel Select (2-8 buisness days), we do not ship on the weekends, and the device will be sent out the next business day after payment.
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Seller Return Policy
Devices have a 14 day refund or Return Policy and do provide Return shipping labels for defective devices. If the device has no issues, but is no longer wanted then the return shipping label is the buyers responsibility.
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 28, 2026
- Date Updated: May 28, 2026
- Date Expires: June 7, 2026
Want to sell your Apple iPhone 11?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPhone 11 Specs
| Capacity | 3110 mAh |
| Longevity | 18 hours |
| USB | Lightning |
| Up to 50% charge in 30 minutes | |
| Qi | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 828x1792 |
| Screen Size | 155 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 324 ppi |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Liquid Retina HD display | 326 ppi | |
| Size | 2.98in x 5.94in x 0.33in |
| Width | 76 mm 3.0 inches |
| Height | 151 mm 5.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 194 g 6.8 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...