Apple iPhone 14 Pro Max
- LAFR24737
- Approved
Apple iPhone 14 Pro Max
iPhone 14 Pro Max | Mint Condition | Unlocked | 128 GB
iPhone 14 Pro Max
- Storage: 128 GB
- Color: Space Black
- Connectivity: Factory Unlocked (Works with T-Mobile, Verizon, AT&T, Mint Mobile, and all international carriers)
- Battery Health: 86%
- Apple USB-C to Lightning Charging Cable included
- Cosmetic Condition: Mint (10/10). Absolutely flawless screen and back panel. Zero scratches, zero dents, and zero scuffs. It has lived in a heavy-duty case with a tempered glass screen protector since day one.
Unlocked Non-US
- Carrier compatible with Unlocked Non-US
-
Compatible carriers:
- • Unlocked Non-US
Battery Health
- 86% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Bellevue, WA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 28, 2026
- Date Updated: May 28, 2026
- Date Expires: June 7, 2026
Want to sell your Apple iPhone 14 Pro Max?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPhone 14 Pro Max Specs
| Capacity | 4323 mAh |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1290x2796 |
| Screen Size | 170 mm 6.7 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 161 mm 6.3 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 240 g 8.5 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...