Apple iPad Pro 11" 3rd Gen 2021
- LAFO69283
- Approved
- Price Drop
- Recently Updated
Apple iPad Pro 11" 3rd Gen 2021
BUNDLE WITH APPLE MAGIC KEYBOARD, EXTRA CASE, ORIGINAL BOX, ORIGINAL CHARGER AND CABLE
Comes with everything you see here including the original box, original charger and cable, an Apple Magic Keyboard and an extra spare carbon fiber like case.
Wi-Fi
- Carrier compatible with Wi-Fi
-
Compatible carriers:
- • Wi-Fi
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
There are some scratches near the charging port and one tiny scratch near the volume down button. Other than that it has remained in a fully enclosed case with screen cover. I removed the screen protector just so I could make sure the glass was flawless and it is. The Apple Magic Keyboard is missing one key under the delete key (see pics).
Free Shipping
- Seller ships from Roswell, GA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 25, 2026
- Date Updated: May 29, 2026
- Date Expires: June 4, 2026
Want to sell your Apple iPad Pro 11" 3rd Gen 2021?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPad Pro 11" 3rd Gen 2021 Specs
| Capacity | 7540 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 1668x2388 |
| Screen Size | 279 mm 11.0 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 179 mm 7.0 inches |
| Height | 248 mm 9.8 inches |
| Depth | 6 mm 0.2 inches |
| Weight | 466 g 16.4 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...