Apple iPhone SE 3rd Gen 2022
- LAFO37079
- Approved
- Low Price
- New Listing
Apple iPhone SE 3rd Gen 2022
Nice iPhone SE 3 for Tracfone and their carriers
This is very nice, almost never used iPhone SE 3. It can be used on any of the TracFone carriers, including TracFone itself, total wireless, net 10, straight talk, Walmart family mobile, and one or two others.
Phone is in great condition with light buff mark type scratches on the front and back, however there is one heavy scratch above the home button over to the left edge. It does not interfere with phone operation at all and must be looked at in certain light to see it.
TracFone
- Carrier compatible with TracFone
-
Compatible carriers:
- • TracFone
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
No damage
Free Shipping
- Seller ships from Charlotte, NC
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 25, 2026
- Date Updated: May 25, 2026
- Date Expires: June 4, 2026
Want to sell your Apple iPhone SE 3rd Gen 2022?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPhone SE 3rd Gen 2022 Specs
| Capacity | 2018 mAh |
| Longevity | 14 hours |
| USB | Lightning |
| Qi | |
| Resolution | 750x1334 |
| Screen Size | 120 mm 4.7 inches |
| Pixels Per Inch | 326 ppi |
| Width | 67 mm 2.7 inches |
| Height | 138 mm 5.5 inches |
| Depth | 7 mm 0.3 inches |
| Weight | 144 g 5.1 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...