Apple iPhone 16e
- LAFN76988
- Approved
- Low Price
Apple iPhone 16e
iPhone 16e White 128GB Factory Unlocked – 100% Battery Health - Warranty!
Hey guys, we have an iPhone 16e White 128GB available. This phone is factory unlocked and can be used with virtually any carrier worldwide.
The device has 100% battery health with a cycle count of 111. First use was in September 2025. The phone works great with no issues at all and everything has been thoroughly tested. All parts are original.
Cosmetically, the phone does have some scratches and scuffs as shown in the pictures, so please review the photos carefully before purchasing.
Phone only — nothing else is included. The phone still has active Apple warranty coverage as well.
Any questions, please feel free to ask. Thank you!
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Fair condition
- Noticeable wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Scuffs and scratches on the corners of the phone screen has some light scratches as well please see pictures for detail details
Free Shipping
- Seller ships from Porter Ranch, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 24, 2026
- Date Updated: May 24, 2026
- Date Expires: June 3, 2026
Want to sell your Apple iPhone 16e?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPhone 16e Specs
| Longevity | 26 hours |
| USB | USB-C |
| Built-in rechargeable lithium-ion battery; up to 26 hours video playback; Qi wireless charging | |
| Fast-charge capable: up to 50% in 30 minutes with 20W adapter or higher (sold separately) | |
| Wireless charging (Qi) | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 2532x1170 |
| Screen Size | 155 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| 6.1-inch Super Retina XDR (OLED), 2532x1170 at 460 ppi | |
| Size | 146.7 x 71.5 x 7.8 mm |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 147 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 167 g 5.9 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...