Apple iPad Mini (6th Gen)
- LAFN50254
- Approved
Apple iPad Mini (6th Gen)
Perfectly mint iPad mini 6th generation - Space Gray
I bought this last year, wanting to find a reason to use it, but just never found one. I maybe used it 10 times to browse Amazon or Facebook, checked email. But I just prefer my MacBook. Super cool iPad size though. Would be perfect for watching videos or reading books, whether in the car or anywhere.
I've been a member of Swappa since 2014, and have a perfect 5 star rating. I always prefer to buy from actual people instead off a seller who goes through 10,000 items a year. I'll ship the same business day if there's time, and the next business day at the latest. I always ship Priority Mail, so you should receive it within 2 business days.
Let me know if you have any questions! I'll answer as soon as I seen them. Happy shopping!
Wi-Fi
- Carrier compatible with Wi-Fi
-
Compatible carriers:
- • Wi-Fi
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Charleston, WV
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 24, 2026
- Date Updated: May 24, 2026
- Date Expires: June 3, 2026
Want to sell your Apple iPad Mini (6th Gen)?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPad Mini (6th Gen) Specs
| Capacity | 5034 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 1488x2266 |
| Screen Size | 210 mm 8.3 inches |
| Pixels Per Inch | 327 ppi |
| Width | 135 mm 5.3 inches |
| Height | 195 mm 7.7 inches |
| Depth | 6 mm 0.3 inches |
| Weight | 293 g 10.3 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...