Apple iPhone 8 Plus
- LAFM55562
- Approved
- Low Price
Apple iPhone 8 Plus
iPhone 8 Plus - 64GB - Space Gray - Great Condition (Unlocked)
Model: MQ8T2LL/A
Storage: 64GB
Color: Space Gray
Condition: Great. The screen and back glass are clean with no cracks. Minor, normal cosmetic wear on the edges from careful daily use.
Functionality: 100% fully functional. Cameras, Touch ID, speakers, and microphones all work perfectly.
Carrier: Unlocked (Can be used on AT&T, T-Mobile, Verizon, or any prepaid carrier).
Inclusions: Phone only (no charger/no box included).
Device has been fully paid off, iCloud account has been removed, and the phone is factory reset and ready for its next owner.
AT&T
- Carrier compatible with AT&T
-
Compatible carriers:
- • AT&T
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
no damage/ minor wear as it had a case the entire time
Free Shipping
- Seller ships from Tucson, AZ
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 22, 2026
- Date Updated: May 22, 2026
- Date Expires: June 1, 2026
Want to sell your Apple iPhone 8 Plus?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPhone 8 Plus Specs
| Capacity | 2675 mAh |
| Longevity | 13 hours |
| USB | Lightning |
| Qi | |
| Resolution | 1080x1920 |
| Screen Size | 139 mm 5.5 inches |
| Pixels Per Inch | 401 ppi |
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 158 mm 6.2 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 202 g 7.1 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...