Apple iPad Mini (5th Gen)
- LAFM36778
- Approved
Apple iPad Mini (5th Gen)
Good Condition iPad Mini
Good condition iPad Mini 5th Generation. The body of the tablet is in excellent condition as the tablet has been in the case since purchase. The screen is in great condition outside of a minor scratch. Sale includes the device and lightning cable.
All sales are considered final. Returns accepted within 15 days of shipment, only if buyer and seller agree that the device is not within the condition listed. Buyer assumes shipping costs for any returns. Please feel free to message me if you have questions. Thank you for your consideration
Wi-Fi
- Carrier compatible with Wi-Fi
-
Compatible carriers:
- • Wi-Fi
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
One minor scratch on the top left portion of the screen. It is not noticeable when the screen is on, but only when the screen is off from a certain angle.
Free Shipping
- Seller ships from Wichita, KS
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 22, 2026
- Date Updated: May 22, 2026
- Date Expires: June 1, 2026
Want to sell your Apple iPad Mini (5th Gen)?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPad Mini (5th Gen) Specs
| Capacity | 5124 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | Lightning |
| Resolution | 1536x2048 |
| Screen Size | 199 mm 7.9 inches |
| Pixels Per Inch | 324 ppi |
| Width | 135 mm 5.3 inches |
| Height | 203 mm 8.0 inches |
| Depth | 6 mm 0.2 inches |
| Weight | 301 g 10.6 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...