Apple iPad Pro 12.9" 5th Gen 2021
- LAFL29146
- Approved
Apple iPad Pro 12.9" 5th Gen 2021
Seller Listing Description
Selling my:
2021 iPad Pro 12.9 128gb-Gen 5-WiFi-Cellular-Silver-with Apple Keyboard and Apple Pencil and
Apple Charger and Apple USB Type C cable
This uses the Apple M1 chip processor!!
Battery Health 85% and 195 cycles
Works perfect and no issues or damage or wear
Always cased and protected glass on it
iPad Pro already has a screen protector installed
iPad Pro will be reset and ready to be used
Any more info needed or pics please ask
Thanks for looking 👀
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Some wear but really nothing serious
Free Shipping
- Seller ships from Springfield, IL
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 22, 2026
- Date Updated: May 22, 2026
- Date Expires: June 1, 2026
Want to sell your Apple iPad Pro 12.9" 5th Gen 2021?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPad Pro 12.9" 5th Gen 2021 Specs
| Capacity | 10702 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 2048x2732 |
| Screen Size | 328 mm 12.9 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 215 mm 8.5 inches |
| Height | 281 mm 11.1 inches |
| Depth | 6 mm 0.3 inches |
| Weight | 682 g 24.1 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...