Apple iPad Air (4th Gen)
$239
Login to Buy
- LAFJ57170
- Approved
Apple iPad Air (4th Gen)
Good condition
--%
Battery Health
64GB
Gray
Wi-Fi
A2316
⭐ Like New ⭐ Excellent Condition ⭐ 100% Guaranteed ⭐ Warranty Included ⭐
Apple iPad Air (4th Generation) WIFI
-64GB
-Space gray
-Model: A2316
Connectivity:
-WIFI only
Condition:
-Overall excellent condition
-Like new
-100% fully functional
-100% original (No repairs have been made)
Comes with:
-iPad
-Charger
-1 year warranty
Wi-Fi
- Carrier compatible with Wi-Fi
-
Compatible carriers:
- • Wi-Fi
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Excellent condition. Like new. 100% fully functional.
Ships from
New Berlin, WI
5.0 of 5.0 stars, 529 ratings
Power
Power seller, high quality, high volume
PayPal
Seller accepts payment via PayPal
Credit Cards
Seller accepts payment via credit card (Stripe)
Free Shipping
- Seller ships from New Berlin, WI
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Seller accepts credit cards via Stripe for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 20, 2026
- Date Updated: May 20, 2026
- Date Expires: May 30, 2026
Want to sell your Apple iPad Air (4th Gen)?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPad Air (4th Gen) Specs
Battery and Charging
| Capacity | 7526 mAh |
| Longevity | 9 hours |
| USB | USB-C |
Screen and Display
| Resolution | 1640x2360 |
| Screen Size | 276 mm 10.9 inches |
| Pixels Per Inch | 264 ppi |
Size and Weight
| Width | 179 mm 7.0 inches |
| Height | 248 mm 9.8 inches |
| Depth | 6 mm 0.2 inches |
| Weight | 460 g 16.2 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...