Apple iPhone 16 Pro
$540
Login to Buy
- LAFI43461
- Approved
- Low Price
Apple iPhone 16 Pro
Mint condition
92%
Battery Health
128GB
Desert
AT&T
A3083
Apple Iphone 16 Pro 128Gb Att Good Condition 92% Battery 🔋 | FREE Shipping 📦
This device is in Mint condition.
please note that this is for Att carrier only. it will not work with any other carrier it is locked to Att only.
please do not buy thinking it will unlocked for any carrier, it will att only.
You will receive just the device only no charger included.
device ships within 48hrs after confirmed purchase.
AT&T
- Carrier compatible with AT&T
-
Compatible carriers:
- • AT&T
Battery Health
- 92% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Ships from
Blackwood, NJ
4.5 of 5.0 stars, 75 ratings
PayPal
Seller accepts payment via PayPal
Free Shipping
- Seller ships from Blackwood, NJ
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 19, 2026
- Date Updated: May 19, 2026
- Date Expires: May 29, 2026
Want to sell your Apple iPhone 16 Pro?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPhone 16 Pro Specs
Battery and Charging
| Capacity | 3582 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, MagSafe | |
Screen and Display
| Resolution | 1206x2622 |
| Screen Size | 159 mm 6.3 inches |
| Pixels Per Inch | 458 ppi |
Size and Weight
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 150 mm 5.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 199 g 7.0 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...