Apple iPhone 14 Pro
$407
Login to Buy
- LAFI30214
- Approved
- Price Drop
- New Listing
Apple iPhone 14 Pro
Good condition
76%
Battery Health
128GB
Purple
US Cellular
A2650
⚡️ Like New iPhone 14 Pro Purple 128GB ⚡️
Phone is in amazing condition and was only used as a backup phone for home. Used on US Cellular but is unlocked. Comes with clear Spigen case and brand new Spigen glass screen protector + protector installation tool.
US Cellular
- Carrier compatible with US Cellular
-
Compatible carriers:
- • US Cellular
Battery Health
- 76% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Phone is in like new condition. No notable scratches outside of slight wear on exterior edges. Very minor- barely noticeable in photos.
Ships from
Milledgeville, IL
PayPal
Seller accepts payment via PayPal
Free Shipping
- Seller ships from Milledgeville, IL
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 19, 2026
- Date Updated: May 19, 2026
- Date Expires: May 29, 2026
Want to sell your Apple iPhone 14 Pro?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPhone 14 Pro Specs
Battery and Charging
| Capacity | 3200 mAh |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
Screen and Display
| Resolution | 1179x2556 |
| Screen Size | 156 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 461 ppi |
Size and Weight
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 148 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 206 g 7.3 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...