Apple iPhone 17 Pro Max
- LAFG80475
- Approved
- Featured
- Low Price
- New Listing
Apple iPhone 17 Pro Max
New Open Box! 🔋100% - ZERO Charge Cycles🔋 VERIZON ONLY
The phone has no daily usage on it and is still in brand new condition . Battery health is still a perfect 100% with zero charge cycles. The phone is for Verizon wireless and is not an unlocked device , it will only work for Verizon . I am not able to unlock it so there’s no need to ask. The phone is all original, never repaired or refurbished and is currently running iOS 26.2.1. The original box and charger are included . Clean IMEI with no iCloud lock or any contract/financing issues . The Apple Factory Warranty is good until 3-11-27.
🚨THERE WILL BE NO RETURNS FOR NETWORK COMPATIBILITY ISSUES OUTSIDE OF VERIZON. I AM NOT RESPONSIBLE FOR ANY FAILED ATTEMPTS AT UNLOCKING THE DEVICE. IT IS FOR VERIZON WIRELESS ONLY🚨
Verizon
- Carrier compatible with Verizon
-
Compatible carriers:
- • Verizon
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Sparta, WI
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 17, 2026
- Date Updated: May 17, 2026
- Date Expires: May 27, 2026
Want to sell your Apple iPhone 17 Pro Max?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPhone 17 Pro Max Specs
| Longevity | 39 hours |
| USB | USB-C |
| Built-in rechargeable lithium-ion battery; video playback up to 39 hours; streamed video playback up to 35 hours | |
| Fast-charge capable: up to 50% in 20 minutes with 40W adapter or higher (USB-C) | |
| MagSafe wireless charging up to 25W; Qi2 wireless charging up to 25W | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 2868x1320 |
| Screen Size | 175 mm 6.9 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Super Retina XDR display; 6.9-inch (diagonal) all-screen OLED; ProMotion up to 120Hz | |
| Size | 163.4 x 78.0 x 8.75 mm |
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 163 mm 6.4 inches |
| Depth | 9 mm 0.3 inches |
| Weight | 233 g 8.2 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...