Apple iPhone SE 1st Gen 2016
$73
Login to Buy
- LAFE24464
- Approved
- New Listing
Apple iPhone SE 1st Gen 2016
Good condition
100%
Battery Health
64GB
Rose Gold
Unlocked
A1662
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • AT&T
- • T-Mobile
- • Unlocked
- • Verizon
- • Cricket
- • Ting
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Screen is brand new.
Ships from
Cuthbert, GA
PayPal
Seller accepts payment via PayPal
Free Shipping
- Seller ships from Cuthbert, GA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 15, 2026
- Date Updated: May 15, 2026
- Date Expires: May 25, 2026
Want to sell your Apple iPhone SE 1st Gen 2016?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPhone SE 1st Gen 2016 Specs
Battery and Charging
| Capacity | 1624 mAh |
| Longevity | 13 hours |
| USB | Lightning |
Screen and Display
| Resolution | 640x1136 |
| Screen Size | 101 mm 4.0 inches |
| Pixels Per Inch | 326 ppi |
Size and Weight
| Width | 59 mm 2.3 inches |
| Height | 124 mm 4.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 113 g 4.0 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...