Apple iPad (9th Gen)
- LAFD39706
- Approved
- Featured
- Low Price
Apple iPad (9th Gen)
WiFi 64 GB in Space Gray - Excellent Condition - 88.4% Battery with 11 Charge Cycles
Previously used with a case, iPad itself is in mostly pristine condition. A tiny - 1/16" - superficial scratch near the home button (not over the screen) but the rest of the device is mint. Minimal charge cycles at 11 with 88.4% battery capacity remaining. Every photo included is from the current device, though scratch will not be visible, and the condition is as photographed. Does not come with the original box, a cable, or a charger.
If requiring an iPad 9 with an included iPort Luxe case and stand, please look at my other listing.
Wi-Fi
- Carrier compatible with Wi-Fi
-
Compatible carriers:
- • Wi-Fi
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Near-mint; one superficial 1/16" scratch near the home button, but the rest of the device is mint
Free Shipping
- Seller ships from Monrovia, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 13, 2026
- Date Updated: May 13, 2026
- Date Expires: May 23, 2026
Want to sell your Apple iPad (9th Gen)?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPad (9th Gen) Specs
| Capacity | 8686 mAh |
| Longevity | 9 hours |
| USB | Lightning |
| Resolution | 1620x2160 |
| Screen Size | 259 mm 10.2 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 174 mm 6.9 inches |
| Height | 251 mm 9.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 487 g 17.2 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...