Apple iPad (6th Gen)
- LAFA64623
- Approved
Apple iPad (6th Gen)
Wi-Fi
- Carrier compatible with Wi-Fi
-
Compatible carriers:
- • Wi-Fi
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Apple iPad 6th Generation (2018), model A1893, Wi‑Fi only.
Fully reset and ready to use.
Specs:
Storage: 128GB
Model: A1893
Screen Size: 9.7" Retina Display
Wi‑Fi Only
Supports Apple Pencil (1st Gen)
Lightning charging port
iPadOS updated and working normally
Condition:
Good overall condition with normal cosmetic wear from use.
There are light cosmetic specks visible under the glass when the screen is off or under bright light.
They are smooth to the touch, do not wipe off, and do not affect use or touch response.
No cracks. All functions tested and working.
Includes:
iPad only (no charger, no box).
Ships fast and safely packaged.
Free Shipping
- Seller ships from Charleroi, PA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 11, 2026
- Date Updated: May 12, 2026
- Date Expires: May 21, 2026
Want to sell your Apple iPad (6th Gen)?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPad (6th Gen) Specs
| Capacity | 8680 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | Lightning |
| Resolution | 1536x2048 |
| Screen Size | 246 mm 9.7 inches |
| Pixels Per Inch | 264 ppi |
| Width | 170 mm 6.7 inches |
| Height | 240 mm 9.5 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 469 g 16.5 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...