Apple iPad (6th Gen)
$93
Login to Buy
- LAEZ36471
- Approved
Apple iPad (6th Gen)
Good condition
--%
Battery Health
32GB
Gray
Wi-Fi
A1893
Space Grey 32 GB iPad
iPad was purchased in 2019 and was used for work until 2025. iPad was kept in protective case the whole time. iPad works great (no issues, screen not cracked or scratched). Comes with case, charger, and Apple Pencil.
Wi-Fi
- Carrier compatible with Wi-Fi
-
Compatible carriers:
- • Wi-Fi
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Light scrape on top near power button
Ships from
Fresno, CA
PayPal
Seller accepts payment via PayPal
Free Shipping
- Seller ships from Fresno, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 10, 2026
- Date Updated: May 10, 2026
- Date Expires: May 20, 2026
Want to sell your Apple iPad (6th Gen)?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPad (6th Gen) Specs
Battery and Charging
| Capacity | 8680 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | Lightning |
Screen and Display
| Resolution | 1536x2048 |
| Screen Size | 246 mm 9.7 inches |
| Pixels Per Inch | 264 ppi |
Size and Weight
| Width | 170 mm 6.7 inches |
| Height | 240 mm 9.5 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 469 g 16.5 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...