Apple iPhone SE 1st Gen 2016
$61
Login to Buy
- LAER96655
- Approved
Apple iPhone SE 1st Gen 2016
Good condition
82%
Battery Health
64GB
Grey
Unlocked
A1662
Seller Listing Description
Comes with lots of accessories!
Otter Box Defender case - fair condition.
Belt clip - new.
1 glass screen protector - new.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • AT&T
- • T-Mobile
- • Unlocked
- • Verizon
- • Cricket
- • Ting
Battery Health
- 82% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Some signs of wear, but overall really good condition. No nicks or dents. Some tiny scratches.
Ships from
Fort Collins, CO
5.0 of 5.0 stars, 1 rating
PayPal
Seller accepts payment via PayPal
Free Shipping
- Seller ships from Fort Collins, CO
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 2, 2026
- Date Updated: May 2, 2026
- Date Expires: May 12, 2026
Want to sell your Apple iPhone SE 1st Gen 2016?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPhone SE 1st Gen 2016 Specs
Battery and Charging
| Capacity | 1624 mAh |
| Longevity | 13 hours |
| USB | Lightning |
Screen and Display
| Resolution | 640x1136 |
| Screen Size | 101 mm 4.0 inches |
| Pixels Per Inch | 326 ppi |
Size and Weight
| Width | 59 mm 2.3 inches |
| Height | 124 mm 4.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 113 g 4.0 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...