Apple iPhone 16
$534
Login to Buy
- LAEN58157
- Approved
- New Listing
Apple iPhone 16
Good condition
91%
Battery Health
256GB
Ultramarine
Spectrum
A3081
UNLOCKED Excellent Condition iPhone 16 256GB Blue 💙
Completely UNLOCKED, 256GB Blue iPhone 16, still with original box.
Minor wear, moved to Android so we don't need it
Spectrum
- Carrier compatible with Spectrum
-
Compatible carriers:
- • Spectrum
Battery Health
- 91% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Minor wear on the bottom of the phone coloring, and on the left side.
Ships from
Canal Winchester, OH
PayPal
Seller accepts payment via PayPal
Free Shipping
- Seller ships from Canal Winchester, OH
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: April 28, 2026
- Date Updated: April 28, 2026
- Date Expires: May 8, 2026
Want to sell your Apple iPhone 16?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPhone 16 Specs
Battery and Charging
| Capacity | 3561 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, MagSafe | |
Screen and Display
| Resolution | 1179x2556 |
| Screen Size | 156 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 461 ppi |
Size and Weight
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 148 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 170 g 6.0 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...