Apple iPhone 8 Plus
- LAEL84240
- Approved
- Low Price
Apple iPhone 8 Plus
Mint condition with Box
Unlocked iPhone 8 Plus for sale — 64GB — gorgeous cherry red — mint condition.
This phone is in excellent shape, works perfectly, and has been kept protected. No cracks, no damage, no issues. Comes with the original box and otter box case
Great as a backup phone, starter phone, teen/kid phone, travel phone, or extra phone to keep around.
Factory reset and ready for a new owner.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
- Compatible with Mint Mobile, our promotional partner
-
Compatible carriers:
- • AT&T
- • T-Mobile
- • Unlocked
- • Mint Mobile
- • Cricket
- • Ting
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Savannah, GA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: April 26, 2026
- Date Updated: April 29, 2026
- Date Expires: May 6, 2026
Want to sell your Apple iPhone 8 Plus?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPhone 8 Plus Specs
| Capacity | 2675 mAh |
| Longevity | 13 hours |
| USB | Lightning |
| Qi | |
| Resolution | 1080x1920 |
| Screen Size | 139 mm 5.5 inches |
| Pixels Per Inch | 401 ppi |
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 158 mm 6.2 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 202 g 7.1 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...