Apple iPad Pro 11" 2nd Gen 2020
- LAEL09925
- Approved
Apple iPad Pro 11" 2nd Gen 2020
Excellent Condition Apple iPad Pro 11" 2nd Gen 2020 Space Gray, Includes Logitech BT Keyboard Case
Ipad Pro has always been used with a case and has always had a screen protector since day 1. It is in excellent condition with one small pit near the camera bump and some light scuffing on the antenna line. Device will be wiped and ready for a new user! Sale will include original box, Logitech Bluetooth Keyboard Case and a preinstalled tempered glass screen protector. NO Charger or cord included.
Wi-Fi
- Carrier compatible with Wi-Fi
-
Compatible carriers:
- • Wi-Fi
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Excellent condition. One small pit near the camera square. Some wear on the top antenna line
Free Shipping
- Seller ships from Overland Park, KS
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: April 25, 2026
- Date Updated: April 25, 2026
- Date Expires: May 5, 2026
Want to sell your Apple iPad Pro 11" 2nd Gen 2020?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPad Pro 11" 2nd Gen 2020 Specs
| Capacity | 7540 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 1668x2388 |
| Screen Size | 279 mm 11.0 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 179 mm 7.0 inches |
| Height | 248 mm 9.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 471 g 16.6 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...