Apple iPhone 17 Pro
- LAEK90660
- Approved
- Price Drop
Apple iPhone 17 Pro
Verizon iPhone 17 Pro 256 GB Blue (Mint) (BH 100%)
verizon iPhone 17 Pro 256 GB Blue (BH 100%) Mint
Phone is locked to Verizon. Verizon check shows phone is paid off and not under contract. Selling as-is locked to Verizon. Please do not ask if the phone can be unlocked or have me unlock it. I will not respond to those. Verizon changed unlock policy.
Condition: Mint condition. I don't see any scratches or scuffs. New Condition.
Everything fully functions on the phone. Face ID, Camera front/back, all buttons work. All display settings. All original parts.
Selling the phone only. No accessories. No Box.
Phone will be fully charged and reset prior to to mailing.
My apologies for any delay in answering questions. In my history of selling those that ask questions rarely buy. Also price is FIRM at this time. I will occasionally lower price every couple days.
Verizon
- Carrier compatible with Verizon
-
Compatible carriers:
- • Verizon
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Summerville, SC
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: April 25, 2026
- Date Updated: April 25, 2026
- Date Expires: May 5, 2026
Want to sell your Apple iPhone 17 Pro?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPhone 17 Pro Specs
| Longevity | 33 hours |
| USB | USB-C |
| Built-in rechargeable lithium-ion battery; video playback up to 33 hours | |
| Fast-charge: up to 50% in 20 minutes with 40W adapter or higher (USB-C cable) | |
| MagSafe wireless charging up to 25W; Qi2 wireless charging up to 25W | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 2622x1206 |
| Screen Size | 159 mm 6.3 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| 6.3-inch Super Retina XDR OLED; 2622x1206; 460 ppi; ProMotion up to 120Hz | |
| Size | 150.0 x 71.9 x 8.75 mm |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 150 mm 5.9 inches |
| Depth | 9 mm 0.3 inches |
| Weight | 206 g 7.3 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...