Apple iPad (5th Gen)
- LAEK64547
- Approved
Apple iPad (5th Gen)
Apple iPad (5th Gen) – Space Gray – 32GB – Unlocked – Good – Folio Case
Apple iPad (5th Generation) – Space Gray – 32GB – Cellular Unlocked
- Good condition – screen is perfect with no scratches
- Minor nicks on the edges of the outer casing (see photos)
- Cellular unlocked – works with any carrier
- Includes generic folio case
- Fully functional with no issues
- Factory reset and ready for setup
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Minor nicks on the edges of the outer casing (see photos)
Free Shipping
- Seller ships from Redmond, WA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: April 25, 2026
- Date Updated: April 25, 2026
- Date Expires: May 5, 2026
Want to sell your Apple iPad (5th Gen)?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPad (5th Gen) Specs
| Capacity | 8827 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | Lightning |
| Resolution | 1536x2048 |
| Screen Size | 246 mm 9.7 inches |
| Pixels Per Inch | 264 ppi |
| Width | 170 mm 6.7 inches |
| Height | 240 mm 9.5 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 478 g 16.9 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...