Apple iPhone 8
$83
- LAEA75347
- Approved
- Featured
- Low Price
- Sold
Apple iPhone 8
Fair condition
100%
Battery Health
64GB
Gold
Unlocked
A1905
GSM
iPhone 8 - Great Condition
For sale is an iPhone 8 in excellent working and cosmetic condition. I used the phone sparingly as a smart remote for my stereo. Always kept in a protective case with screen protector. The battery was replaced by Apple and is at 100% health. Included are the Apple lightning cord and power brick.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
- Compatible with Mint Mobile, our promotional partner
-
Compatible carriers:
- • AT&T
- • T-Mobile
- • Unlocked
- • Mint Mobile
- • Cricket
- • Ting
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Fair condition
- Noticeable wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Light wear on bottom of phone as seen in pictures. Screen is in great condition, no scratches or dead pixels.
Ships from
Kennett Square, PA
4.5 of 5.0 stars, 6 ratings
PayPal
Seller accepts payment via PayPal
Free Shipping
- Seller ships from Kennett Square, PA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: April 15, 2026
- Date Updated: May 25, 2026
- Date Expires: June 4, 2026
- Date Closed: May 25, 2026
Want to sell your Apple iPhone 8?
Sell Similar on Swappa
iPhone 8 Specs
Battery and Charging
| Capacity | 1821 mAh |
| Longevity | 12 hours |
| USB | Lightning |
| Qi | |
Screen and Display
| Resolution | 750x1334 |
| Screen Size | 120 mm 4.7 inches |
| Pixels Per Inch | 326 ppi |
| Retina HD, True Tone, Wide color display (P3) | LCD Multi-Touch with IPS technology | 326 ppi | |
Size and Weight
| Size | 2.65in x 5.45in x 0.29in |
| Width | 67 mm 2.7 inches |
| Height | 138 mm 5.5 inches |
| Depth | 7 mm 0.3 inches |
| Weight | 148 g 5.2 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...