Apple iPad Pro 11" 3rd Gen 2021
$461
- LADY88358
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPad Pro 11" 3rd Gen 2021
Good condition
--%
Battery Health
256GB
Silver
Unlocked
iPad Pro 11" Gen3-includes Apple Pencil and Apple Magic Keyboard
Selling as a package:
11" iPad Pro, Apple Magic Keyboard, Apple Pencil v2
Also including an extra screen protector, and an extra back cover that works with the Magic Keyboard.
This has been in a case with screen protector since new.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Wear on keys, scuffs on outer cover of magic keyboard
Edit: Applecare is not included.
Ships from
Beaver Falls, PA
PayPal
Seller accepts payment via PayPal
Free Shipping
- Seller ships from Beaver Falls, PA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: April 13, 2026
- Date Updated: April 16, 2026
- Date Expires: April 24, 2026
- Date Closed: April 16, 2026
Want to sell your Apple iPad Pro 11" 3rd Gen 2021?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 11" 3rd Gen 2021 Specs
Battery and Charging
| Capacity | 7540 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
Screen and Display
| Resolution | 1668x2388 |
| Screen Size | 279 mm 11.0 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
Size and Weight
| Width | 179 mm 7.0 inches |
| Height | 248 mm 9.8 inches |
| Depth | 6 mm 0.2 inches |
| Weight | 466 g 16.4 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...