Apple iPad Air 3rd Gen
- LADP13448
- Approved
- New Listing
Apple iPad Air 3rd Gen
Like-new in perfect condition
Selling my gently used and well cared-for iPad Air 3. I bought a new iPad and no longer need this one. No scratches, no dings, no discoloration, in perfect condition. Screen is bright and everything works perfectly. Will arrive in an iPad case that is slightly used.
Wi-Fi
- Carrier compatible with Wi-Fi
-
Compatible carriers:
- • Wi-Fi
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Santa Clara, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: April 4, 2026
- Date Updated: April 4, 2026
- Date Expires: April 14, 2026
Want to sell your Apple iPad Air 3rd Gen?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPad Air 3rd Gen Specs
| Capacity | 8134 mAh |
| Longevity | 9 hours |
| USB | Lightning |
| Resolution | 1668x2224 |
| Screen Size | 267 mm 10.5 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 174 mm 6.9 inches |
| Height | 251 mm 9.9 inches |
| Depth | 6 mm 0.2 inches |
| Weight | 464 g 16.4 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...