Apple iPhone 12
- LADN91363
- Approved
- Low Price
- New Listing
Apple iPhone 12
Apple iPhone 12 256GB
Selling my iPhone 12 in the hard-to-find 256GB storage configuration. Most iPhone 12s you see online are only 64GB or 128GB—this one has 4x the storage of a standard model, so you’ll never run out of space for photos, 4K videos, or apps.
Condition Details:
Front & Back Glass: Near-perfect. No deep scratches, cracks, or chips. It has been very well-cared for.
Frame/Sides: Has some minor cosmetic scuffs/scratches along the outer edges from normal use. These are completely purely cosmetic and are 100% hidden once you put a case on it.
Performance: Everything works perfectly, including FaceID, both cameras, and speakers.
Carrier: Locked to AT&T (Works with AT&T, Cricket, and H2O Wireless). Comes with a charger cord (not original) and a water proof case
AT&T
- Carrier compatible with AT&T
-
Compatible carriers:
- • AT&T
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Some minor cosmetic scuffs along the outer edges. Near-flawless condition. Always kept clean and looks like new from the front and back.
Free Shipping
- Seller ships from Grayson, KY
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: April 2, 2026
- Date Updated: April 2, 2026
- Date Expires: April 12, 2026
Want to sell your Apple iPhone 12?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPhone 12 Specs
| Capacity | 2815 mAh |
| Longevity | 13 hours |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 1170x2532 |
| Screen Size | 154 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 457 ppi |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Super Retina XDR display | |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 147 mm 5.8 inches |
| Depth | 7 mm 0.3 inches |
| Weight | 162 g 5.7 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...