Apple iPad Mini 5th Gen
- LADN53970
- Approved
- New Listing
Apple iPad Mini 5th Gen
Ipad mini 5th Generation 32 GB wifi Gold
Ipad mini 5th Generation 32 GB wifi Gold includes wall cube and cable
Wi-Fi
- Carrier compatible with Wi-Fi
-
Compatible carriers:
- • Wi-Fi
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Normal wear & tear for a moderately used device
Seller Listing Addendum
All phones include wall charger, or USB (lightning) cable and wall block
Free Shipping
- Seller ships from Plano, TX
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Seller Shipping Policy
We ship all items within 24 hours of purchase confirmation (except Sundays - Federal Holiday. Expedited shipping is available both Priority Mail 2 to 3 days for an additional $7.00 flat rate. Priority Express next day or 2-day service is available for $25 flat rate.
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Seller Return Policy
All items come with a 30-day warranty and return policy for a refund. Refunds are issued in full and a prepaid return label will be sent for purchases that are significantly not as described.
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: April 2, 2026
- Date Updated: April 2, 2026
- Date Expires: April 12, 2026
Want to sell your Apple iPad Mini 5th Gen?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPad Mini 5th Gen Specs
| Capacity | 5124 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | Lightning |
| Resolution | 1536x2048 |
| Screen Size | 199 mm 7.9 inches |
| Pixels Per Inch | 324 ppi |
| Width | 135 mm 5.3 inches |
| Height | 203 mm 8.0 inches |
| Depth | 6 mm 0.2 inches |
| Weight | 301 g 10.6 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...