Apple iPad 9th Gen
$192
Login to Buy
- LADN02212
- Approved
- New Listing
Apple iPad 9th Gen
Mint
--%
Battery Health
64GB
Gray
Wi-Fi
A2602
Includes original box & charger. Barely used, mint condition.
iPad was lightly used for a work project & in storage since.
Wi-Fi
- Carrier compatible with Wi-Fi
-
Compatible carriers:
- • Wi-Fi
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Ships from
Marina Del Rey, CA
Verified
Seller identification has been verified
PayPal
Seller accepts payment via PayPal
Free Shipping
- Seller ships from Marina Del Rey, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: April 1, 2026
- Date Updated: April 2, 2026
- Date Expires: April 11, 2026
Want to sell your Apple iPad 9th Gen?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPad 9th Gen Specs
Battery and Charging
| Capacity | 8686 mAh |
| Longevity | 9 hours |
| USB | Lightning |
Screen and Display
| Resolution | 1620x2160 |
| Screen Size | 259 mm 10.2 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
Size and Weight
| Width | 174 mm 6.9 inches |
| Height | 251 mm 9.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 487 g 17.2 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...