Apple iPhone 17
- LADM73803
- Approved
- Featured
- Low Price
Apple iPhone 17
Carrier: T-Mobile / Metro PCS / Sprint- iPhone 17 – Good Condition – Clean IMEI – Ships in 24 Hours
Carrier: T-Mobile / Metro PCS / Sprint
This device is SIM-locked and will ONLY work with T-Mobile, Metro PCS, and Sprint.
It will NOT work with other carriers I’m available Monday–Friday, 7:00 AM – 8:00 PM (Eastern Time).
During business hours, you can expect a response within 1–2 hours.
If you experience any issue, please contact me before leaving feedback — I’m committed to resolving all concerns quickly and fairly.
T-Mobile
- Carrier compatible with T-Mobile
-
Compatible carriers:
- • T-Mobile
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Condition: Good
Screen is in ALMOST PERFECT condition with one small deeper scratch, not noticeable during normal use. Back is in perfect condition. Sides show light wear with minor paint loss and 1–2 tiny dents. Overall, the device looks great and functions perfectly.
Free Shipping
- Seller ships from Cape Coral, FL
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: April 1, 2026
- Date Updated: April 1, 2026
- Date Expires: April 11, 2026
Want to sell your Apple iPhone 17?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPhone 17 Specs
| Longevity | 30 hours |
| USB | USB-C |
| Built-in rechargeable lithium-ion battery; video playback up to 30 hours; streamed video playback up to 27 hours | |
| Fast charge: up to 50% in 20 minutes with 40W USB-C adapter or higher (sold separately) | |
| MagSafe wireless charging up to 25W; Qi2 wireless charging up to 25W | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 2622x1206 |
| Screen Size | 160 mm 6.3 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| 6.3-inch Super Retina XDR OLED display with ProMotion up to 120Hz; 2622x1206 at 460 ppi | |
| Size | 149.6 x 71.5 x 7.95 mm |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 150 mm 5.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 177 g 6.2 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...