Apple iPad 7th Gen
- LADI13493
- Approved
Apple iPad 7th Gen
iPad 32GB White MINT CONDISH 10.2-inchDisplay
“Selling my iPad 7th Generation in mint condition—no scratches, no cracks, no smoke, perfect screen. It’s unlocked and ready for any carrier. Includes just the iPad and charger—no other accessories. Local buyers preferred, first-come, first-served. Fast and reliable—ready for a new home
Wi-Fi
- Carrier compatible with Wi-Fi
-
Compatible carriers:
- • Wi-Fi
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Charlotte, NC
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: March 28, 2026
- Date Updated: March 29, 2026
- Date Expires: April 7, 2026
Want to sell your Apple iPad 7th Gen?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPad 7th Gen Specs
| Capacity | 8827 mAh |
| USB | Lightning |
| Resolution | 1620x2160 |
| Screen Size | 259 mm 10.2 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 174 mm 6.9 inches |
| Height | 251 mm 9.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 493 g 17.4 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...