Apple iPad Pro 11" 3rd Gen 2021
- LADG59688
- Approved
Apple iPad Pro 11" 3rd Gen 2021
iPad Pro 11" M1 3rd gen with Pencil and Magic Keyboard original box
iPad Pro M1 11" screen 128GB storage, Space Gray. Also includes Apple Pencil and iPad keyboard case with trackpad. Includes original box. NOTE: Aftermarket charger and cable.
iPad is in very good condition with no noticeable scratches or blemishes, screen is scratch-free. Keyboard case shows signs of wear, it is well used on outside. Inside keyboard is good condition.
MHQR3LL/A
Wi-Fi
- Carrier compatible with Wi-Fi
-
Compatible carriers:
- • Wi-Fi
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Ipad is very good condition, no scuffs, screen is in excellent condition with no scratches, no bends in case. Keyboard is in fair condition and is well worn, but works perfectly
Free Shipping
- Seller ships from Chatham, NJ
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: March 26, 2026
- Date Updated: March 26, 2026
- Date Expires: April 5, 2026
Want to sell your Apple iPad Pro 11" 3rd Gen 2021?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPad Pro 11" 3rd Gen 2021 Specs
| Capacity | 7540 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 1668x2388 |
| Screen Size | 279 mm 11.0 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 179 mm 7.0 inches |
| Height | 248 mm 9.8 inches |
| Depth | 6 mm 0.2 inches |
| Weight | 466 g 16.4 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...