Apple iPhone Air
$600
- LADE16527
- Approved
- Featured
- Sold
Apple iPhone Air
Mint condition
100%
Battery Health
256GB
Light Gold
Spectrum
A3260
⭐ Mint Condition ⭐ 100% Guaranteed ⭐ Warranty Included ⭐
Apple iPhone 17 Air (Spectrum)
-256GB
-Light Gold
-Model: A3260
Activation:
-Activation ready for Spectrum service only
Please Note: This device is for Spectrum only, and can not be used with other carriers.
Condition:
-Mint condition / like new
-100% fully functional
-100% original (No repairs have been done)
-Battery health: 100%
Comes with:
-Phone
-Charging cable
-Original box
-1 year warranty
Spectrum
- Carrier compatible with Spectrum
-
Compatible carriers:
- • Spectrum
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
One-Year Limited Warranty
- This seller offers a one-year limited warranty for this item at no additional cost
- The warranty certificate is provided on the sale page when purchased
- Please read limited warranty terms, exclusions, and limitations
Ships from
New Berlin, WI
5.0 of 5.0 stars, 520 ratings
Power
Power seller, high quality, high volume
PayPal
Seller accepts payment via PayPal
Credit Cards
Seller accepts payment via credit card (Stripe)
Free Shipping
- Seller ships from New Berlin, WI
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Seller accepts credit cards via Stripe for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: March 24, 2026
- Date Updated: April 11, 2026
- Date Expires: April 29, 2026
- Date Closed: April 11, 2026
Want to sell your Apple iPhone Air?
Sell Similar on Swappa
iPhone Air Specs
Battery and Charging
| Longevity | 27 hours |
| USB | USB-C |
| Up to 27 hours video playback; built-in rechargeable lithium-ion battery | |
| Fast-charge: up to 50% in 30 min with 20W+ adapter (USB-C) or 30W+ with MagSafe Charger | |
| MagSafe up to 20W; Qi2 up to 20W | |
Screen and Display
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 2736x1260 |
| Screen Size | 166 mm 6.6 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| 6.5-inch Super Retina XDR OLED; ProMotion up to 120Hz; Always-On; 2736x1260 at 460 ppi | |
Size and Weight
| Size | 156.2 x 74.7 x 5.64 mm |
| Width | 75 mm 2.9 inches |
| Height | 156 mm 6.2 inches |
| Depth | 6 mm 0.2 inches |
| Weight | 165 g 5.8 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...