Apple iPad Air (3rd Gen)
$160
- LACX47240
- Approved
- Expired
Apple iPad Air (3rd Gen)
Good condition
--%
Battery Health
64GB
Gray
Wi-Fi
🔥🔥Excellent Condition 🔥GRAY APPLE iPad AIR 3 3rd Gen iOS26 QUICK SHIP
Fully functional APPLE iPad AIR 3 64GB WIFI
Runs iOS26
Shipped out fast next day to USA addresses ONLY!
OPTIONAL Express Mail shipping (1-2 DAYS)
PayPal payment with a verified address
Cancellations or address changes with PayPal refund incur 3.5% seller fee.
Returns accepted within 30 days.
Shipping fee not refundable on non-defective returns
Thank you.
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Excellent condition with very minor wear
Ships from
Maspeth, NY
5.0 of 5.0 stars, 392 ratings
Free Shipping
- Seller ships from Maspeth, NY
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: March 17, 2026
- Date Updated: May 20, 2026
- Date Expires: May 19, 2026
- Date Closed: May 20, 2026
Want to sell your Apple iPad Air (3rd Gen)?
Sell Similar on Swappa
iPad Air (3rd Gen) Specs
Battery and Charging
| Capacity | 8134 mAh |
| Longevity | 9 hours |
| USB | Lightning |
Screen and Display
| Resolution | 1668x2224 |
| Screen Size | 267 mm 10.5 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
Size and Weight
| Width | 174 mm 6.9 inches |
| Height | 251 mm 9.9 inches |
| Depth | 6 mm 0.2 inches |
| Weight | 464 g 16.4 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...