Apple iPad Pro 12.9" 4th Gen 2020
- LACX02116
- Approved
Apple iPad Pro 12.9" 4th Gen 2020
Complete iPad Pro Laptop Setup
Practical iPad Pro (2020) setup with Magic Keyboard, Pencil Pro (Gen 2), and AirPods Pro 2 with leather case. Pristine condition. Adult owner. Has been used for light work and shows no wear. Pencil has not been used at all. Have traveled very little with setup. Factory reset and ready for a new owner.
Wi-Fi
- Carrier compatible with Wi-Fi
-
Compatible carriers:
- • Wi-Fi
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Just the usual wear for it’s age.
Free Shipping
- Seller ships from Knoxville, TN
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: March 17, 2026
- Date Updated: March 30, 2026
- Date Expires: April 9, 2026
Want to sell your Apple iPad Pro 12.9" 4th Gen 2020?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPad Pro 12.9" 4th Gen 2020 Specs
| Capacity | 9660 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 2048x2732 |
| Screen Size | 328 mm 12.9 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 215 mm 8.5 inches |
| Height | 281 mm 11.1 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 641 g 22.6 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...