Samsung Galaxy S20 5G
$110
- LACW16794
- Approved
- Low Price
- Sold
Samsung Galaxy S20 5G
Good condition
--%
Battery Health
128GB
12GB
Cloud Blue
Unlocked
SM-G981U1
Samsung S20
Phone, SIM card tray pin and box only. No case, screen protector, cables, headphones or power adapter included.
No repairs. Always had case and screen protector when in use. Fully wiped. No major scratches on screen or rear.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
- Compatible with Mint Mobile, our promotional partner
-
Compatible carriers:
- • AT&T
- • T-Mobile
- • Unlocked
- • Verizon
- • Mint Mobile
- • TextNow
- • US Cellular
- • Consumer Cellular
- • Cricket
- • Google Fi
- • Metro by T-Mobile
- • Net10
- • Reach Mobile
- • Red Pocket
- • Simple Mobile
- • Spectrum
- • Straight Talk
- • Ting
- • Total by Verizon
- • TracFone
- • Ultra Mobile
- • US Mobile
- • Visible
- • Xfinity
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
No repairs. No major scratches on screen or rear.
Ships from
Dumont, NJ
Free Shipping
- Seller ships from Dumont, NJ
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: March 15, 2026
- Date Updated: March 20, 2026
- Date Expires: March 25, 2026
- Date Closed: March 20, 2026
Want to sell your Samsung Galaxy S20 5G?
Sell Similar on Swappa
Galaxy S20 5G Specs
Battery and Charging
| Capacity | 4000 mAh |
| Longevity | 17 hours |
| USB | USB-C |
| Qi, PMA | |
Screen and Display
| Resolution | 1440x3200 |
| Screen Size | 158 mm 6.2 inches |
| Pixels Per Inch | 566 ppi |
Size and Weight
| Width | 69 mm 2.7 inches |
| Height | 152 mm 6.0 inches |
| Depth | 9 mm 0.4 inches |
| Weight | 163 g 5.8 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...