Apple iPhone 8 Plus
$102
- LACS59915
- Approved
- Low Price
- Expired
Apple iPhone 8 Plus
Fair
99%
Battery Health
64GB
Gold
Unlocked
A1864
64GB Storage
Includes an Apple 12W USB Power Adapter, an Anker-brand USB to Lightening connector cable, and a phone case.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
- Compatible with Mint, our promotional partner
-
Compatible carriers:
- • AT&T
- • T-Mobile
- • Unlocked
- • Verizon
- • Mint Mobile
- • Cricket
- • Ting
Battery Health
- 99% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Fair condition
- Noticeable wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
One scrape to the right of the power connector (see photos). Otherwise, only minimal surface scratches or wear. Very good (but not new or mint condition).
Ships from
Marion, IN
5.0 of 5.0 stars,
2 ratings
Free Shipping
- Seller ships from Marion, IN
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: March 12, 2026
- Date Updated: March 22, 2026
- Date Expires: March 22, 2026
- Date Closed: March 22, 2026
Want to sell your Apple iPhone 8 Plus?
Sell Similar on Swappa
iPhone 8 Plus Specs
Battery and Charging
| Capacity | 2675 mAh |
| Longevity | 13 hours |
| USB | Lightning |
| Qi | |
Screen and Display
| Resolution | 1080x1920 |
| Screen Size | 139 mm 5.5 inches |
| Pixels Per Inch | 401 ppi |
Size and Weight
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 158 mm 6.2 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 202 g 7.1 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...