Apple iPad Pro 11" 2018
$214
- LACR92315
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPad Pro 11" 2018
Good
--%
Battery Health
256GB
Gray
Verizon
A2013
iPad Pro 11" (2018) 256 GB
iPad Pro 11" (2018), Gray, 256 GB with Apple USB-C wall adapter and Apple braided power cable.
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Minor scratch on front of screen. Barely visible when off and held at an angle. Not visible at all when screen is on.
Ships from
Harrisburg, PA
5.0 of 5.0 stars,
3 ratings
Free Shipping
- Seller ships from Harrisburg, PA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: March 11, 2026
- Date Updated: March 19, 2026
- Date Expires: March 21, 2026
- Date Closed: March 19, 2026
Want to sell your Apple iPad Pro 11" 2018?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 11" 2018 Specs
Battery and Charging
| Capacity | 7812 mAh |
| USB | USB-C |
Screen and Display
| Resolution | 1668x2388 |
| Screen Size | 280 mm 11.0 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
Size and Weight
| Width | 179 mm 7.0 inches |
| Height | 248 mm 9.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 468 g 16.5 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...