Apple iPad 9th Gen
$186
- LACN65692
- Approved
- Canceled
Apple iPad 9th Gen
Good
--%
Battery Health
64GB
Silver
Wi-Fi
A2602
Ipad 9th Gen wifi 64gb space Grey with extra
-Good condition.
-Factory reset already.
-Has the current ios 26 update.
-Front and rear body are in good condition.
-Still comes with the original packaging.
-Will also come with:
UAG case
Apple keyboard
Elecom active stylus
Let me know if you have questions.
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Box is just bit damage
Ships from
Concord, CA
5.0 of 5.0 stars,
13 ratings
Free Shipping
- Seller ships from Concord, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: March 6, 2026
- Date Updated: March 30, 2026
- Date Expires: April 8, 2026
- Date Closed: March 30, 2026
Want to sell your Apple iPad 9th Gen?
Sell Similar on Swappa
iPad 9th Gen Specs
Battery and Charging
| Capacity | 8686 mAh |
| Longevity | 9 hours |
| USB | Lightning |
Screen and Display
| Resolution | 1620x2160 |
| Screen Size | 259 mm 10.2 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
Size and Weight
| Width | 174 mm 6.9 inches |
| Height | 251 mm 9.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 487 g 17.2 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...