Apple iPad Pro 12.9" 4th Gen 2020
$567
- LACK31062
- Approved
- Expired
Apple iPad Pro 12.9" 4th Gen 2020
Mint
--%
Battery Health
512GB
Silver
Wi-Fi
A2229
iPad Pro 12.9 4th Gen 512GB
iPad Pro 12.9
4th Gen
WI-FI
512GB
MINT CONDITION
Comes with Apple Magic Keyboard
Ships same day of purchase!
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Ships from
Dearborn, MI
5.0 of 5.0 stars,
79 ratings
Power
Power seller, high quality, high volume
Free Shipping
- Seller ships from Dearborn, MI
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: March 4, 2026
- Date Updated: March 25, 2026
- Date Expires: March 24, 2026
- Date Closed: March 25, 2026
Want to sell your Apple iPad Pro 12.9" 4th Gen 2020?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 12.9" 4th Gen 2020 Specs
Battery and Charging
| Capacity | 9660 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
Screen and Display
| Resolution | 2048x2732 |
| Screen Size | 328 mm 12.9 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
Size and Weight
| Width | 215 mm 8.5 inches |
| Height | 281 mm 11.1 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 641 g 22.6 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...