Apple iPhone 16e
$249
- LACH16457
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPhone 16e
Good
100%
Battery Health
128GB
Black
Boost
A3212
iPhone 16e 128GB Black, Boost model A3212, Mint condition, Battery Capacity 100%, 30-DAY Returns
iPhone 16e 128GB Black, Boost model A3212, Its in Mint condition, Battery Capacity 100%, Everything works 100% as it should. Phone is for Boost Mobile only, Not Unlocked. Includes 30 day return policy. Selling iPhone 16e with Case only no charger or cables.
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
None
Ships from
Bayonne, NJ
5.0 of 5.0 stars,
735 ratings
Power
Power seller, high quality, high volume
Free Shipping
- Seller ships from Bayonne, NJ
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: March 2, 2026
- Date Updated: March 13, 2026
- Date Expires: April 11, 2026
- Date Closed: March 13, 2026
Want to sell your Apple iPhone 16e?
Sell Similar on Swappa
iPhone 16e Specs
Battery and Charging
| Longevity | 26 hours |
| USB | USB-C |
| Built-in rechargeable lithium-ion battery; up to 26 hours video playback; Qi wireless charging | |
| Fast-charge capable: up to 50% in 30 minutes with 20W adapter or higher (sold separately) | |
| Wireless charging (Qi) | |
Screen and Display
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 2532x1170 |
| Screen Size | 155 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| 6.1-inch Super Retina XDR (OLED), 2532x1170 at 460 ppi | |
Size and Weight
| Size | 146.7 x 71.5 x 7.8 mm |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 147 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 167 g 5.9 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...