Apple iPhone 8
- LACH07436
- Approved
- Featured
- Low Price
- Sold
Apple iPhone 8
⭐ 93% BATTERY ⭐Check our feedback ⭐ Fast Shipping ⭐
iPhone 8 - 64GB Unlocked for all carriers
93% battery health -
Fair condition with a little more than wear and tear.
The listing comes with just the phone and no accessories
We offer a 30-DAY WARRANTY for all reasons. If you change your mind you will have to pay for the return shipping to send the phone back to us. The phone has gone through the industry-standard checklist and all of the features are working.
Thank you for looking.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
- Compatible with Mint, our promotional partner
-
Compatible carriers:
- • AT&T
- • T-Mobile
- • Unlocked
- • Mint Mobile
- • Cricket
- • Ting
Battery Health
- 93% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Fair condition
- Noticeable wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Not that bad at all
FUNCTIONS PERFECTLY
Free Shipping
- Seller ships from Costa Mesa, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: March 1, 2026
- Date Updated: March 1, 2026
- Date Expires: March 11, 2026
- Date Closed: March 1, 2026
Want to sell your Apple iPhone 8?
Sell Similar on Swappa
iPhone 8 Specs
| Capacity | 1821 mAh |
| Longevity | 12 hours |
| USB | Lightning |
| Qi | |
| Resolution | 750x1334 |
| Screen Size | 120 mm 4.7 inches |
| Pixels Per Inch | 326 ppi |
| Retina HD, True Tone, Wide color display (P3) | LCD Multi-Touch with IPS technology | 326 ppi | |
| Size | 2.65in x 5.45in x 0.29in |
| Width | 67 mm 2.7 inches |
| Height | 138 mm 5.5 inches |
| Depth | 7 mm 0.3 inches |
| Weight | 148 g 5.2 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...