Apple iPhone 16
- LACG24980
- Approved
- Featured
- Low Price
- Sold
Apple iPhone 16
iPhone 16 128GB Pink – 100% Battery (1 Cycle) – T-Mobile Only – Mint Condition
Hey everyone,
We have an iPhone 16 – 128GB – Pink in immaculate condition. This device is SIM-locked to T-Mobile and can only be used on the T-Mobile network.
The phone is in like-new condition with zero scratches or scuffs.
• Battery Health: 100%
• Cycle Count: 1
• First Used: October 2025
Please note:
• Phone only – no box or accessories included
• No AppleCare coverage
The device is ready for activation on T-Mobile and has been fully tested to ensure everything works perfectly.
If you have any questions, feel free to ask. Thanks!
T-Mobile
- Carrier compatible with T-Mobile
-
Compatible carriers:
- • T-Mobile
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Porter Ranch, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Feb. 28, 2026
- Date Updated: March 4, 2026
- Date Expires: April 2, 2026
- Date Closed: March 4, 2026
Want to sell your Apple iPhone 16?
Sell Similar on Swappa
iPhone 16 Specs
| Capacity | 3561 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1179x2556 |
| Screen Size | 156 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 461 ppi |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 148 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 170 g 6.0 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...