Apple iPhone 16 Plus
- LACF34773
- Approved
- Expired
Apple iPhone 16 Plus
Battery Health
- 92% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
iPhone 16 Plus 256GB Ultramarine, Unlocked, model A3082, It's Good Condition, Battery Capacity 92%, Everything works 100% as it should. Works flawlessly. Phone is unlocked for any GSM service like AT&T, T-Mobile, cricket, Metro Pcs, ultra mobile, or any GSM carrier around the world as well as Verizon. Includes 30 day return policy. Selling iPhone 16 Plus 256GB no charger or cable.
Free Shipping
- Seller ships from Frederick, MD
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Feb. 26, 2026
- Date Updated: March 21, 2026
- Date Expires: March 20, 2026
- Date Closed: March 21, 2026
Want to sell your Apple iPhone 16 Plus?
Sell Similar on Swappa
iPhone 16 Plus Specs
| Capacity | 4674 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1290x2796 |
| Screen Size | 170 mm 6.7 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 161 mm 6.3 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 199 g 7.0 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...