Apple iPhone 16 Pro Max
- LACF13378
- Approved
- Featured
- Low Price
- Canceled
Apple iPhone 16 Pro Max
NEW UNUSED | APPLE WARRANTY | 5 STAR SELLER | SAME DAY SHIPPING IF PAID BY 3PM M - F
Apple iPhone 16 Pro Max 256GB - Black Titanium
AT&T ONLY - NOT UNLOCKED
New, unused. Pristine condition with almost no signs of use. (See photos)
AT&T - CLEAN ESN - Compatible with AT&T ONLY - 100% CLEAN / NON FINANCED IMEI - Per AT&T's guidelines, the device should be eligible to unlock after 60 days of active service with AT&T - Device is ESIM compatible only, will not accept a SIM card
APPLE WARRANTY ACTIVE TILL FEBRUARY 2027
Includes device only - no box or charging cable (26-164)
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Silver Spring, MD
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Feb. 27, 2026
- Date Updated: March 1, 2026
- Date Expires: March 9, 2026
- Date Closed: March 1, 2026
Want to sell your Apple iPhone 16 Pro Max?
Sell Similar on Swappa
iPhone 16 Pro Max Specs
| Capacity | 4685 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1320x2868 |
| Screen Size | 174 mm 6.9 inches |
| Pixels Per Inch | 458 ppi |
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 163 mm 6.4 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 227 g 8.0 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...