Apple iPhone 13 Pro
$291
- LACF11569
- Approved
- Featured
- Low Price
- Sold
Apple iPhone 13 Pro
Fair
89%
Battery Health
512GB
Graphite
Verizon
A2483
*SHIPS TODAY 🚀 Certified Apple Product ✅️ Over 150K Devices Sold ⭐*
The device has been fully tested and guaranteed to work 100%.
Battery health at peak performance at 89%!
Can be used on the Verizon network.
No charger included.
Battery Health
- 89% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Fair condition
- Noticeable wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
The device has heavy noticeable scratches and scuffs on the screen.
Ships from
Pikesville, MD
4.5 of 5.0 stars,
140 ratings
Enterprise
Enterprise seller, high quality, high volume
Free Shipping
- Seller ships from Pikesville, MD
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Feb. 26, 2026
- Date Updated: March 17, 2026
- Date Closed: March 17, 2026
Want to sell your Apple iPhone 13 Pro?
Sell Similar on Swappa
iPhone 13 Pro Specs
Battery and Charging
| Capacity | 3095 mAh |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
Screen and Display
| Resolution | 1170x2532 |
| Screen Size | 155 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 457 ppi |
Size and Weight
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 147 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 203 g 7.2 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...